چوب ترمووود-چوب ترموود( Thermo wood) ) حاصل فرآوری صنعتی چوب های طبیعی می باشد. از این چوب در نمای چوبی، آلاچیق چوبی، قاب گرین وال و … استفاده می گردد، این فرآیند منافذ چوب جهت جلوگیری از جذب رطوبت پوشانده شده. مواد رزین داخل چوب خارج و از لحاظ سلولزی ماهیت چوب دچار تغییرات زیادی می گردد. بی تردید چوب یکی ازمهم ترین و کهن ترین مواد اولیه در ساختمان سازی می باشد. معمولا این چوب در مناطق جنگلی از آن برای ساخت خانه‌های مسکونی  مورداستفاده قرار می گرفته است. در حال حاضر نیز به صورت کاغذ، مقوا، نئوپان، تخته، الوار لایه،چوب ضربه ای و… کاربرد های فراوان دارد.

چوب ترموود برگزیده طبیعت

این چوب به دلیل ذات طبیعی خود قابل تجزیه در طبیعت می باشد و در صورت استفاده درست و جایگزینی آن در طبیعت منبعی تجدید پذیر تلقی می گردد..

BLUEWOODS

برای اینکه بیشتر در مورد شرایط استفاده از نمای چوبی بدونی با کارشناس ما تماس بگیر!

شرایط ویژه

اجرای حرفه ای ترین سازه های چوبی توسط تیم ما
کلیک کن

مقالات مرتبط

بیشتر بدانید

گارانتی معتبر چوب ترموود

تمام محصولات خود را ضمانت می کنیم!

پشتیبانی چوب ترموود

فروش آغاز یک تعهد است

تماس با ما جهت چوب ترموود

مشاوران ما پاسخگو خواهند بود

نحوه تولید چوب ترموود

چوب ترموود

در سال های اخیر صنعت فرآوری چوب و استفاده از آن در نمای چوبی همراه با تحولات بسیاری بوده است، بطور معمول برای تولید آن ازدرختان برگ سوزنی برای ساخت آن استفاده می شود که در بازار ایران به چوب روسی شهرت دارد. مهمترین خصوصیت سازه هایی که از چوب ترمووود ساخته می شوند. مقاومت بالای آن در برابر زمین لرزه، مقاومت بالا در برابر باد و باران، مقاوت بالا در برابر پیچ و تاب و همچنین حشرات چوب خوار و موجودات موذی است. سازه چوبی به دلیل اینکه از دل طبیعت برداشت شده آرامش بیشتری به انسان می دهد و از لحاظ روانی مناسب تر می باشد.

از ترموود می توان در ترکیب پالوداریوم  با فضای اطراف نیز استفاده نمود، همچنین برای قاب گرین وال مصنوعی و خزه سبز نیز چوب ترموود کارایی زیادی دارد

ویژگی چوب ترمووود -ترموود

 هنوز سازه های چوبی وجود دارد که مربوط  به حدود 500 سال پیش است که قابل استفاده می باشند. این موضوع  به خوبی نشان میدهد که اگرچوب در شرایط مناسبی استفاده شود طول عمر مفید ان بیش از مصالح ساختمانی عادی است. چوب ترمووود در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی بسیار سبکتر است و در نتیجه، حمل و نقل ان به محل احداث پروژه راحت تر و ارزان تر و سریعتر می باشد. از طرفی آلاچیق چوبی را می توان بدون در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی در هر زمان ساخت بدون اینکه شرایط مختلف فصول موجب توقف کار شود.

ویژگی چوب ترموود،

علاوه بر تحمل بار باید به از نفوذ آب، رطوبت و حشرات به داخل چوب جلوگیری کند. چوب‌ ترمووود به دلیل فرآیندی که بر روی آن انجام می شود دارای ویژگی هایی می باشد. می تواند بهترین گزینه برای نمای چوبی ساختمان باشد، رنگ چوب طی این فرآیند تیره می شود اولی رنگ در همه سطوح چوب به صورت یکسان می گردد. همچنین از این محصول می توان در نمای ساختمان، کف پوش، لبه استخر، سونا، راه پله، دکور داخلی و سایر مصارف دیگر استفاده کرد. این چوب به علت اینکه حرارت بالایی دیده و بافت داخلی آن تغییر می یابد، در مقابل با حشره ها و موجودات موذی مقاومت بالایی دارد. همچنین سلولز و مواد مغذی درون بافتی آن از بین رفته به همین خاطر در مقابل کپک ها و قارچ ها نیز مقاوم می باشد. 

چوب ترمووود
چوب ترموود

 این چوب نسبت به سایر چوب ها چگالی کمتر و مقاومت بیشتری دارد. همچنین نصب ترمووود بسیار راحت و با سرعت بالا صورت می پذیرد. این محصول را می توان به آسانی دمونتاژ و در مکان دیگری دوباره استفاده نمود. همچنین به آسانی شسته و تمییز می شود. ترمووود را می توان به اشکال مختلفی برش داد. یادآوری می گردد وقتی در مقابل رطوبت قرار می گیرد  تغییر شکل وسایز نمی دهد. برای نظافت می توان چوب ترمووود را می توان با مواد شوینده  عادی مانند صابون مایع نظافت کرد. اگر سطح چوب خیلی کثیف باشد، می توان از ماشین شوینده فشارآب استفاده نمود.

تاثیر اشعه UV در ترمووود

در فضاهای باز، چوب ترمووود تحت تاثیر اشعه UV خورشید هستند که باید در برابر تابش این اشعه محافظت شود. اشعه UV بر رنگ چوب‌های ترمو اثر می‌گذارد. اما باید توجه داشت که مزیتی که این چوب‌ها نسبت به دیگر مواد دارند این است که در فرآیند  ساخت چوب ترمووود (ترموود) از رنگ‌های خاصی استفاده می گردد. که دارای پیگمنت‌های ضد اشعه UV می‌باشند. در صورت تغییر رنگ جزئی می توان چوب ترمووود را مجددا رنگ نمود

چوب ترمووود

استاندارد های چوب ترموود

چوب ترمووود-ترموود

برای این که چوب ترموود از کیفیت بالایی برخوردار باشد باید از استانداردهای خاصی در هنگام تولید بهره برد 

استانداردهای چوب ترموود (چوب ترمووود) شامل موارد زیر می‌باشد :

  1. میزان حرارت
  2. روند افزایش و کاهش حرارت
  3. طول مدت حرارت دهی

انجمن چوب ترموود فنلاند

اگر محصول تولیدی مطابق با استانداردهای تایید شده انجمن ترموود فنلاند نباشد، از نظر شکل ظاهری تفاوت چندانی با محصول غیراستاندارد ندارد، اما در حقیقت در داخل چوب ترک‌هایی ایجاد می‌شود که نمی‌توان به آسانی آن را تشخیص داد. این ترک‌ ها به مرور زمان و با تنش‌های محیطی رشد یافته و بزرگتر می‌شود و در سطح چوب کاملا نمود پیدا می‌کند. بنابراین، برای چوب‌های ترموود مورد استفاده در نما باید فرآیند استاندارد در زمان تولید آن شکل بگیرد تا کیفیت بالای به دست آمده و برای استفاده در شرایط مختلف محیطی و آب و هوایی مناسب باشد.

ویژگی های چوب ترموود نسبت به متریال های چوبی دیگر

  • جذب رطوبت پایین نسبت به سایر چوب ها : جذب رطوبت چوب ترمووود در شرایط آب و هوایی مرطوب نسبت به چوب های معمولی 45 درصد پایین تر است.
  • ثبات ابعاد چوب ترمووود : به دلیل فرآیند اولیه و ثابتی که روی این چوب ها انجام می شود، ثبات شکل و ابعاد آن در تغییرات شرایط مختلف جوی بسیار بیشتر است
  • مقاوم در برابر موجودات موذی و قارچ : به دلیل بسته شدن منافذ چوب  در شرایط صنعتی ،هیچ محیطی در جهت رشد کپک ها و قارچ ها در چوب وجود ندارد.
  • مقاوم در برابر حشرات موذی : به دلیل از بین رفتن رزین و مواد قندی در در مراحل صنعتی ، چوب ترمووود توان خوبی در برابر حشرات دارد.
چوب ترموود

میزان استقبال جهانی از چوب ترمووود

چوب ترموود

طبق گزارش انجمن ترموود فنلاند همه ساله گزارش ها تایید می نمایند که تولید چوب های فرآوری شده و صنعتی افزایش چشمگیری دارند، یکی از دلایل این افزایش رویکرد نوین جهانی به موضوع محیط زیست می باشد. زیرا چوب های فرآوری شده علاوه بر عمر بالاتر کاملا قابل بازیافت و به راحتی در طبیعت تجزیه می گردند.

منابع چوب در صورت بهره برداری صحیح کاملا تجدید پذیر می باشند. از این رو به تازگی مورد توجه کشورهای تولید کننده چوب قرار گرفته و تولید آن افزایش چشمگیری یافته است.

در ادامه گزارش انجمن چوب های صنعتی فنلاند ، رشد تولید چوب های صنعتی از جمله ترمود در کشور فنلاند شروع شده است. ولی کشورهای دیگر اروپایی رفته رفته تولید خود را افزایش داده اند به شکلی که فنلاند در سال 2019 فقط بخش بسیار کوچکی از تولید چوب ترمود را عهده دار بوده است. البته در کشور ما هم تولید کنندگان معتبری وجود دارند که عمده محصولات و مواد اولیه خود را از کشور که چوب برخی از انواع کاج می باشد را از کشور روسیه وارد و در داخل کشور به شکل صنعتی فرآوری می نمایند.

یاداوری می گردد تمام چوب های تولیدی و وارداتی دارای استاندارد های لازم نیستند و همچنین درجه بندی متفاوتی دارند. کاربران همچنان لازم است جهت تهیه این چوب ها به شرکت های معتبر و برندهای شناخته شده مراجعه نمایند.

چوب ترمووود

سوآلات متداول

در این بخش سعی بر آن شده تا مهم ترین سوآلات شما عزیزان را پاسخ دهیم، در صورت سوآلات بیشتر همین حالا با ما تماس بگیرید!

آیا جانوران چوب خوار امکان نفوذ در سازه چوبی را دارند؟

به دلیل تغییر بافت سلولزی در چوب در اثر فرآیند صنعتی این جانوران موذی امکان لانه سازی و تغذیه از این چوب ها را ندارند 

چوب ترمووود فنلاندی چه مزیت هایی نسبت به بقیه دارند؟

امروزه کشور فنلاند رهبر این صنعت در جهان به شمار می رود و سرمایه گذاری زیادی در این صنعت انجام داده و بالاترین کیفیت محصول را به مشتریان عرضه می نماید ولی با توجه به نرخ ارز، محدودیت های گمرکی و تولید داخلی محصولات این کشور در بازار داخلی بسیار گران قیمت می باشد.

از کجا بفهمیم که چوب بکار رفته در پروژه چوب ترموود می باشد؟

متاسفانه مشاهده شده برخی از افراد سودجو چوب های معمولی را با رنگ آمیزی به جای ترموود بکار می برند، بهترین راه تشخیص ترموود بازرسی چشمی رنگ و بافت داخلی چوب توسط کارشناس می باشد ولی پیشنهاد می گردد برای جلوگیری از ضرر و زیان حتما از شرکت های معتبر مشاوره بخواهید.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.