چوب ترموود به جهت ویژگی های فنی و ساختاری دارای ابعاد و شکل متفاوتی می باشد که هر کدام ویژگی ها و کاربرد خاص خود را برای ساخت نمای چوبی، ساخت آلاچیق چوبی و سازه های چوبی دارد. در این مقاله سعی گردیده به طور خلاصه به مهم ترین نکات این ویژگی ها اشاره گردد. یادآوری می گردد کارشناسان ما آماده پاسخ به سوآلات شما عزیزان می باشند

دگرگونی ساختار فیزیکی چوب ترموود در مراحل تولید

در فرآیند تهیه و تولید صنعتی چوب ترموود به سبب تغییرات ساخناری که در اثر حرارت در ساختار سلولی چوب ایجاد می‌ گردد، ساختار فیزیکی چوب ترمووود با چوب طبیعی کاملا متفاوت می شود که در ادامه به این موارد اشاره می‌ گردد.

چگالی جرم چوب ترمووود نسبت به چوب معمولی

باید به این نکته توجه داشت که در مراحل تولید چوب ترمووود بر اثر حرارت کوره های صنعتی به چوب معمولی صمغ، رزین و شیره چوب  از آن خارج می گردد و به همین دلیل چگالی چوب ترمووود نسبت به چوب معمولی بسیار کم  می شود. برای همین است که چوب ترمووود بسیار سبک تر از چوب معمولی می باشد و به را حتی می توان حتی بر روی سقف نیز از این چوب ها استفاده نمود.

چوب ترموود

افزایش استحکام و مقاومت چوب ترموود در فرآیند صنعتی

قوام و استحکام چوب ترموود، رابطه نزدیکی با چگالی و وزن آن دارد. همچنین استحکام چوب ترمود به مقدار رطوبت نسبت به آب موجود در سطح زیرین نیز مهم می باشد. چوب ترموود در واکنش و فرآیند صتعتی کاملا مواد داخل آن خارج شده و تغییر بافت پیدا می کند، بنابراین چوب ترمووود از مقاومت و پایداری بیشتری نسبت به چوب معمولی برخوردار است و عمر مفید آن بیشتر می گردد.

رطوبت و نفوذ پذیری چوب ترموود

با توجه به اینکه چوب ترمووود در طی شرایط گرمایی زیاد ساخته می شود. این امر موجب کاهش میانگین رطوبت چوب شده و از سوی دیگر نفوذپذیری ترمووود نسبت به چوب­های خشک شده عادی ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش پیدا می‌ نماید.

مقاومت چوب ترمود در برابر اشعه UV

به دلیل ساختار فیزیکی و تغییر سلولی چوب ترموود نسب به چوب های عادی از مقاومت بهتری نسبت به چوب های معمولی برخوردار می باشد. اما برای طولانی بودن کیفیت این چوب ها بهتر است آن را رنگ آمیزی نمود.

مقاومت چوب ترمووود در برابر شرایط جوی

مقاومت ترمووود در برابر شرایط جوی ناپایدار نسبت به چوب عادی بیشتر می باشد. ولی برای طول عمر بالاتر و چوب ترمووود می‌توان از رنگ های مخصوص، پوشش دهی و همچنین لاک‌های محافظ استفاده نمود. چوب‌هایی که با این پوشش ها پوشیده نمی‌شوند بیشتر ترک می خورند و رنگ خود را بعد از گذشت زمان از دست می دهند. البته ترمود نیز در اثر مواجهه با اشعه نور خورشید مقداری از رنگ خود را از دست می دهد که می توان هر چند سال آن را رنگ آمیزی نمود، بهترین پوشش برای چوب ترمووود ، انواع رنگ‌های پایه آب یا پایه حلال مخصوص این چوب ها و یا استفاده از لاک محافظ بی رنگ می باشد.

چوب ترموود

ابعاد استاندارد چوب ترموود در صنعت

در مورد ابعاد و اشکال چوب ترمو معمولا مراکز تولیدی و صنعتی که عضو اتحادیه بین المللی ترمووود م باشند از استانداردهای واحدی برای تولید پیروی می‌نمایند. ابعاد ترمووود را با ضخامت‌های بکسان به بازار عرضه می‌کنند. ابعاد ترمود که در کشور ما استفاده می‌شود شامل مقاطع و ابعاد زیر می‌باشد:
انواع متداول سطح مقطع ترمووود

ابعاد عمومی برای تولید ترمووود معمولا پروفیل های با ضخامت ۱۶، ۱۹، ۲۶ و ۴۲ میلیمتر هستند که با عرض‌های متفاوتی در اندازه‌های ذیل تهیه می گردند:

۹۲*۱۶، ۹۲*۱۹، ۱۱۷*۱۹، ۹۲*۲۶، ۱۱۷*۲۶، ۴۲*۴۲، ۶۸*۴۲، ۹۲*۴۲، ۱۴۰*۴۲

SHP: این پروفیل بسیار مورد استفاده می باشد و ساده ترین شکل را در بین چوب ها دارد. کاربرد آن بسیار وسیع می باشد، برای چوب نما، آلاچیق و انواع سازه های چوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات فنی چوب ترموود

UTS: این مقطع به صورت شیار و زبانه می باشند و پروفیل‌های چوبی در هم قرار می گیرد. از این مقطع برای نمای چوبی، آلاچیق و نمای دکوراسیون داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات فنی چوب ترموود

UTV : شکل آن همانند UTS می باشد با این اختلاف که روی سطح مقطع دارای اندکی شیب است. این پروفیل نیز برای نمای چوبی یا چوب نما بسیار مورد استفاده می باشد. زبانه ها درون هم قرار گرفته و شکل یکپارچه ای را تشکیل می دهد.

مشخصات فنی چوب ترموود

DECK : روی این سطح مقطع دارای شیارهای موازی و در کنار هم است و برای اجرای روی کف از آن استفاده می‌شود تا هنگام راه رفتن بر روی آن به ویژه زمانی که چوب نمناک است موجب سر خوردن نشود. بیشتر برای کفپوش های داخلی، لب استخر ها و روف گاردن مورد استفاده می باشد.

مشخصات فنی چوب ترموود
مشخصات فنی چوب ترموود
مشخصات فنی چوب ترموود
مشخصات فنی چوب ترموود
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.